Çocuklar Tiklerinden Nasıl Kurtulur

Çocuklar Tiklerinden Nasıl Kurtulur

Tikli bir çocukla karşı karşıya olmak çok rahatsız edici bir durumdur ama anne ve babalar tikli çocuklarını durmadan ikaz etmemelidir. Çocuğa durmadan “yapma” derlerse çocuklarının dikkatini bu rahatsızlığına çekmiş olurlar, çocuk içinde bulunduğu huzursuz durumu fark edip kendini daha da rahatsız hisseder, rahatlamak için tike başvurur. Anne ve babalar çocuğun tikleri yüzünden telaşlandıklarını kelimelerle ifade etmedikleri gibi hareketleriyle, davranışlarıyla da çocuğa belli etmemelidirler.

Eğer, anne ve babalar tikin yalnızca aptalca, komik, kontrol edilemeyen bir hareket olmadığını, bu hareketlerin bir anlamı olduğunu, bunun bu hareketin ardında gizli olduğunu düşünürlerse, en gibi bir psikolojik rahatsızlığın tike sebep olduğunu araştırıp bulurlarsa, tik iyileştirebilir.

Çocuğun yakınlarına itimat edebilmesi düşüncelerini açıklayabilmesi, anne ve babanın, yakınlarının çocuğa sevgi göstermesine, ona sevgiyle yaklaşmasına, ailenin neşeli olmasına bağlıdır.

Çocuk çok sıkı takipte olmamalıdır. Çocuğa bir az serbestlik tanımak gerekir. Çoğunlukla bir psikoterapi sonunda psikolojik rahatsızlıkların kaynağına inilip, rahatsızlığa sebep olan belirtiler ortadan kaldırılıp iyileşmesi sağlanır. Anneler babalar da aile içindeki havayı yumuşatarak anlayışlı davranarak yardımcı olabilirler.

Gelen Aramalar:tiklerden nasıl kurtulunur,göz tikinden nasıl kurtulunur

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.