Çocuk özlemine çare

Çocuk özlemine çare

Çocuk özlemine çare: Tüp Bebek ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Takvim yaprakları 2 Mart 2011’i gösteriyor. Bugün Şükran Selvi için çok özel. Şükran Hanım’ın doğumdan sonra ağzından ilk şu cümleler dökülür: “Ben anne oldum! Benim de Anneler Günü’mü kutlayabilirsiniz artık, ben anne oldum.”

Üçüncü tüp bebek denemesi için hastanenin yolunu tutar Mehmet Nuri (32)- Şükran Selvi (34) çifti. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi’nde 14 gün boyunca süren tahliller, her gün girilen ultrasonlar, alınan hormonlar anne adayının bedenini bir hayli yorar. Transfer için gittikleri gün doktorun; “Maalesef, bugün transfer yapamayız. Embriyolar yeterince gelişmemiş. İki gün daha bekleyeceğiz ancak fazla umutlanmayın.” cümlesi çifti adeta yıkar ve çaresizlik kaplar gönül dünyalarını. Öyle bir noktaya gelirler ki bebek fikrini kafalarından silerler. Üç gün sonra umutsuzca hastanenin yolunu tutarlar. Tüp bebek merkezinden içeri girdiklerinde embriyolog gülerek karşılar aileyi ve hiç beklemedikleri müjdeyi verir: “Sizi transfere alacağız, embriyolarınız gelişti.” Tüp bebek tedavisine başlanır. Dokuz ay boyunca bir tel cambazı gibi ipte geçirilen zaman, en ufak terslikte yaşanan kaybetme korkusu… Ve Şubat 2011 saat 09.30’da Aslı Melek dünyaya gelir. Mehmet Nuri Bey’in dilinden şu kelimeler dökülür o an: “Ben baba oldum ama bu çok da önemli değil. En önemlisi, eşim anne oldu. Hoş geldin kızım, bize neşe verdin.” Evlat sahibi olmak için cefası bol yollardan geçer Selvi çifti.

Bugün ülkemizde üç yüze yakın tüp bebek merkezi var. Çocuk sahibi olamayan birçok aile, son çareyi bu merkezlere başvurmakta buluyor. Evliliklerinin ancak onbirinci yılında evlat sahibi olabilen Mehmet Nuri- Şükran Selvi çifti, onlardan sadece biri. Mehmet Bey’in rahatsızlığından dolayı üç defa aşılama yapılır Şükran Hanım’a. Çankırı’da yaşadıkları için sık sık Ankara’ya gidip gelirler. Bu yüzden bir hayli zor ve çetrefilli günler geçirirler. Haziran 2010’da her şey yolunda gider ve başlar. “Biriktirdiğimiz araba parasını bile için harcadık.” diyen Mehmet Bey, her türlü masrafı göze alarak birkaç aylığına da olsa Ankara’da eşyalı ev tuttuklarını anlatıyor. Çünkü anne adayının rahatı ve huzuru oldukça önemlidir bu süreçte, zira normal hamilelikler gibi kolay geçmez 9 ay. Anne aşırı stres ve kaygı yaşadığı için bu zaman diliminde özel ilgiye ihtiyaç duyar. Şükran Hanım, doktorun “Normal hayatına devam edebilirsin.” tavsiyelerine rağmen, endişe ve sıkıntıların hamilelik süresince devam ettiğini anlatıyor. Çünkü tedaviye başlandığında hormon iğneleri yapılıyor, bu da haliyle vücudun dengesini sarsıyor. görenlerin muhakkak psikolojik destek alması gerektiğini düşünen Selvi çifti, bu zorlu süreçte birbirlerine destek oluyor. Mehmet Bey, boyunca erkeğin yapabileceği pek fazla bir şey olmadığını, tüm yükün kadına yüklendiğini, her türlü cefayı onların çektiğini belirtiyor.

Tedavide en çok anne yıpranıyor

Tüp bebek işleminde, annenin yumurtası, babadan alınan spermle laboratuvar ortamında döllenmeye bırakılıyor. Embriyo, bu işlem sonrasında uygun zaman diliminde annenin rahmine transfer ediliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç. Dr. Cem Demirel’e göre erkekteki kısırlık sebebi sperm sayısının az olmasıyken annede başka faktörler devreye giriyor. Şeker, troid, rahimden gelen hastalıklar, yumurtalığın az çalışması gibi problemler kısırlığa yol açabiliyor. 35 yaşın altındaki çiftler bir yıl boyunca, 35 yaş üstü çiftler ise altı aydan sonra istedikleri halde çocuk sahibi olamıyorsa bunun önce sebepleri araştırılıyor. Tabii bu süreçte problem kimden kaynaklanırsa kaynaklansın en büyük zorluğu kadın yaşıyor. Hormonel iğneler ve diğer işlemler kadına uygulandığı için kadının duygu durumunda alınganlık, kırılganlık hat safhaya çıkabiliyor. Demirel, bu sebeple normal şekilde gebe kalanlara göre tüp bebek tedavisiyle hamile kalan anne adaylarının süreci daha sıkıntılı atlattığını aktarıyor. Tedavide başarısızlık durumunda da en büyük yıkımı yine anne adayı yaşıyor. Uzmanlar bu noktada psikolojik desteğin oldukça önemli olduğunun altını çiziyor. Cem Demirel, başarısız sonuçlar aldıkları zaman birçok aileden ölü çıkmış gibi feryat figanlar duyabildiklerini, bu tepkilerin çok yanlış olduğunu ifade ediyor. Zira tüp bebek ardışık bir tedavi; ilkinde ya da ikincisinde olumlu sonuç alınmayabilir.

Kaynak: Yenibahar Dergisi

Gelen Aramalar:bebek ayakkab modelleri

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.