Çocuk Felci Aşısı

Çocuk Felci Aşısı

Çocukların vücudunun hastalıklara direnç kazanması için, doğumdan itibaren daha ilk aylarda, aşı yaptırmaya başlanır. İlk olarak bir haftalık iken tüberküloz(verem) için BCG aşısı yapılır. Bunu takiben 4’üncü ay dolunca karma aşı dediğimiz difteri, tetanos, boğmaca, 3 hastalıklarına karşı direnç kazandıran, aşının 1’inci iğnesi yapılır. Çocuk felci aşısı Bu iki şekilde yapılır. İğne veya damla halinde.

1- İğne şeklinde, bu birer ay ara ile iğne olarak tatbik edilir. Her sene yenilemek lazımdır, ancak ertesi sene bir tek iğne yapılır.

2- Ağız yolu ile, daha pratik ve uzun tesirli olduğundan tercih edilmektedir.

Çocuk 4 aylık olduktan sonra verilmelidir. Karma aşı ile beraber yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Süt çocuklarına kaşık içinde içirilir ve üstüne su verilir. Büyük çocuklara şeker üzerine damlatarak yedirilir. Aşı 1.5-2 ay sonra tekrar edilmek suretiyle 2 seferde verilir. Aşılar doktorunuz tarafından yapılacağı için kendisine müracaatınızda size bu konuda daha geniş bilgi verecektir; ayrıca kati olarak hangi tarihlerde yapılacağını da tespit edecektir. Çocuğunuzu bulaşıcı hastalıklardan korumak için; mümkün olduğu kadar hastalık bulunan evlere gitmek ve hastalıklı çocukları olan komşularda temas etmemek lazımdır. Bu arada hastalığı şüphe ettiğiniz ilk an doktorunuza müracaat etmelisiniz.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.