Cilt tiplerine göre bakım önerileri

Cilt tiplerine göre bakım önerileri

Her insanın farklı bir metabolizması olduğu için doğal olarak her insanın farklı bir cilt tipi vardır. Ve uygulanacak bakımlar, maskeler, losyonlar, kremler buna göre seçilmelidir. Cilt tipinizi bilmiyorsanız buradaki konuyu inceleyerek hangi cilt tipine sahip olduğunuzu bulabilirsiniz.

Kuru ciltler için : Kuru cilt tipine sahip bayanlar mutlaka suyu bol içmeliler. Kullanacakları maskelerde bal özlü maskeleri tercih ederek daha nemli ve beslenmiş bir cilde sahip olabilirler. Nemlendirici kullanımının en çok ihtiyaç duyulduğu bu cilt tipi, mutlaka yumuşatıcı, nemlendirici losyon ve kremler kullanmalıdır. Cilt kurutucu sabunlar yerine vücut jelleri tercih ederek ciltlerini nemlendirebilirler. Antioksidan etkisi yaratan sebze ve meyveleri bol tüketmeleri gerekir. Bu tip ciltler için en etkili maskeler genellikle bal ve keten tohumu ile yapılan maskelerdir.

Yağlı ciltler için : Yağlı ciltlere sahip olan kişiler genellikle şanssız olduklarını düşünürler. Ama bu kişiler aşırı kurutucu ilaçlar ve maskeler kullanmazlarsa yüzlerinde kolay kolay kırışıklıklar oluşmaz. Sürekli genç görünürler. Tabi ki ciltlerindeki yağlılık oranını dengeleyecek şeyler de yapabilirler. Yağlı cilt tipinde, vücuttaki ve saçlardaki yağlanmayı tetikleyen etkenlerden birisi uykusuzluktur. Özellikle geceleri geç saatlerde uyumak sabah kalkınca yağlı bir cilde sahip olmanın ilk habercisidir. Bunun için yağlı bir cilde sahipseniz uykunuzu düzenli olarak uyumanızda fayda var. Yağların artışını sağlayan bir diğer etken de strestir. Özellikle stresli bir işte çalışanların saç ve ciltleri çok daha fazla yağlanır. Sivilce ve siyah noktalar da bu cilt tiplerinde daha çok görünür. Ama sivilceler el ile patlatılmamalı ve siyah noktalar için de maskeler kullanılmalıdır.

Karma ciltler için : Bu cilt tiplerinde, cilt bir yandan yağlanırken diğer yandan kurumaya yüz tutacağı için, kullanılacak losyon ve kremler buna göre seçilmelidir. Satın alırken üzerinde “karma ciltler için” ibaresinin bulunmasına mutlaka önem gösterin. Karma ciltler günde sadece 1 kere yüz temizliği yapmalıdırlar. Yoksa kırışıklık oluşumuna sebebiyet verebilirler. Özellikle yaz aylarında ciltlerindeki değişime daha çok dikkat etmeliler, yaz aylarında daha çok bakım yapmak zorundadırlar. Karma ciltli bayanlar için üretilen cilt bantlarını kullanarak yağın vücuttan ve ciltten emilmesine yardımcı olabilirler.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.