Çatlak Tedavisi Yöntemleri

Çatlak Tedavisi Yöntemleri

Çatlaklar, ciltte ortaya çıkan hormonal bozukluklardan kaynaklanan cilt yapısındaki bozukluklardır. Çatlaklar kendiliğinden geçen şeyler değildir ve evde uygulanan yöntemler çatlakları sadece engellemekte, iyileştirmemektedir. Çatlakları ancak uzman tedavileri engellemekte ve yok etmektedir. Çatlak tedavileri kesinlikle bir uzman tarafından yapılmalıdır. Aksi durumda daha kötü şeyler oluşabilmekte ya da olumlu sonuçlar alınmamaktadır.

Çatlak tedavisilerinde ilaç ve lazer tedavilerinin dışında başka yöntemler de kullanılmaktadır. Lazerle çatlak tedavisi  tedavileri genelde yeterli olan tedavilerdir. Fakat çok hafif çatlaklarda lazer tedavilerine gerek olmaksızın çatlaklar yok edilebilmektedir. Bunlardan biri kimyasal peelingtir. Bu peeling kimyasal asitlerle yapılmaktadır. Bu asitler çatlakların bulunduğu dokuyu yakarak eritmektedir. Kimyasal peeling bilinenin aksine yüz bölgesinde de kullanılmakta ve hiçbir zarara neden olmamaktadır.

Kimyasal peeling dışında dermabrazyon tedavisi de uygulanmaktadır. Bu tedavi yönteminde hızla dönen bir cihaz, çatlakların bulunduğu dokuyu aşındırarak yok etmektedir. Böylece tedavi tamamlanmaktadır. Karın germe operasyonuyla da hamilelikte ya da aşırı kilolarda karında oluşan çatlaklar giderilmektedir. Karın gerilmekte ve dokular da gerilerek çatlak görünümü yok edilmektedir. Mikrodermoabrazyon yöntemlerinde ise çatlağın görünümü hafifletilmekte fakat tamamen ortadan kalmaktadır. Bu nedenle daha çok hafif çatlaklarda kullanılan bir yöntemdir. Böylece daha iyi ve olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir. Çatlak tedavilerinden sonra çatlakları önleyen şeyler uygulanmalıdır. Çünkü tedavi olduktan sonra çatlak oluşumu tamamen ortadan kalkmamaktadır. Aynı nedenlerden dolayı tekrar çatlak oluşumu görülebilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.