Bir Şifa Kaynağı: Pekmez

Bir Şifa Kaynağı: Pekmez

Bir Şifa Kaynağı : Pekmez

Soğuklar yaklaştı ve artık kapımızda diyebiliriz. Her sene, soğuklarda neler yaparız diye  düşünürken aslında çözüm çok basit. “Pekmez”. Evet, pekmez ile vücudumuzun direncini arttırabilir ve metabolizmamızı hızlandırarak bir çok hastalıktan korunabiliriz. Ayrıca, soğuk mevsimlerde soğuk algınlıklarını önleyebilmesinin yanı sıra, havanın soğukluğundan da en az derecede etkilenmemizi sağlayacak bir besin kaynağıdır. Peki, pekmez başka neler için faydalı. İşte pekmezin faydaları;

  • Dişlerini güçlendirmesinin yanı sıra, kemik gelişimine katkı sağlar ve kemiklerin direncini arttırır.
  • Günlük enerji ihtiyacımızın önemli bir bölümünü karşılar
  • Kansızlığı olan kişilerin kansızlığını giderir
  • Metabolizmamızı hızlandırır ve bağırsakların en iyi şekilde çalışmasını sağlar.
  • Keçiboynuzundan yapılan pekmez, tansiyonunuzu dengeler ve kolestrolünüzün düşmesine yardımcı olur.
  • Andız pekmezi olarak adlandırılan pekmez çeşidi ise, astıma, bronşite ve karaciğer hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Doğal bir tedavi sunuyor diyebiliriz.

Pekmezin yukarıda belirttiğimiz yararlarının yanı sıra, bir çok zaman tahinle birlikte kullanımı önemli derecede vücudumuza katkı sağlayacaktır. Örneğin, pekmezin tahinle tüketimi çocuklarda zeka gelişimini önemli derecede arttırır. Bu yüzden çocukluğumuzda annelerimiz bize bolca tahin pekmez yedirirlerdi.  İkisi birlikte tüketildiğinde vücudumuzun kalsiyum ve demir ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar. Yaşınız ne olursa olsun, mutlaka pekmez tüketmeye özen gösterin. Pekmez tüketimi, hem vücudunuz için hem de olası hastalıkları önlemesi babında çok yararlı olmaktadır.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.