Bebek Mevlüt Şekeri

Bebek Mevlüt Şekeri

Ne iyidir ki sayısı azalsa da geçmişten günümüze kadar gelen bayramlarımızı kutlamaktan, gelenek ve göreneklerimizi uygulamaktan bir kısmımız asla vazgeçmiyor. Devir, imkanlar ve malzemeler değişiyor belki ama kutlanan bu özel günler hiç değişmiyor. Örneğin bizim halkımızda öyle güzel bir kutlama var ki hangi ülkeye giderseniz gidin hiçbir yerde bulamazsınız o heyecanı, ilginçliği; bebek mevlidi için toplanma anı.. Ailede kimisi anne, baba oldum diye sevinirken dede, hala, teyze, dayı, amca, babaanne ve anneannelerin sevinçleri onlardan birkaç kat daha fazla olur her zaman. Bu duygu anne ve babayı daha çok manevi açıdan etkilese de diğer aile fertlerini bunun yanında maddi açıdan da etkiler. Yani; bebeğe neler alsak, acaba doğuşunu nasıl kutlasak, ne gibi farklılıklar yapsak gibisinden bir tatlı münakaşa başlar evde..

Tüm bunlardan habersiz, daha gözünün önündekinin ne olduğunu bilmeyen, hayata yeni katılmış bebeğimiz ise sadece acaba bu insanlar ne yapıyor diye saf bir duyguyla izler etrafı. Erkekse mavi kız ise pembe olmak üzere adeta düğüne gelin – damat hazırlanıyormuşçasına hazırlanır bebek. Ayrıca anne ve baba da. Sonra ev dekore edilmeye başlanır. Balonlar, süsler, kurdelalar ile.. Kıtlıktan çıkmışçasına hazırlanan yiyecek ve içeceklerden bahsetmemek olmaz tabi. Lohusa şerbeti başta olmak üzere, tatlılar, tuzlular, bir de evlere ve damaklara tadını kazıyan, tadından ayrı görüntüsü ve süsüyle de dikkat çeken bebek şekerleri..

Güzelliği bozulmasın diye çocuklar dışında henüz büyükler tarafından tadı keşfedilmemiştir aslında. Nasıl bir davetiye düğünün baş tacıysa artık bebek mevlid şekeri de gelen her misafire verilmek üzere özenle tasarlanılması için dükkanlara sipariş edilen mevlidin davetiyesidir.

Eskiden keçelerle, tüllerle, değişik süslerle evlerde yapılsa da artık ilgili kişilere anlatıyorsunuz nasıl bir şey istediğinizi, şeklini şemalini, bütçenizi, rengini, sayısını.. Üstüne de değişik cümleleri, bebeğinizin adını ve doğum tarihini yapıştırıyorlar ve karşınızda yüzlerce, evinizin buzdolaplarına asılmayı, vitrinlere konmayı bekleyen, boyutu küçük olsa da manevi değeri büyük bir çeşit ‘’Oğlum/Kızım Oldu!’’ anonsları, bebeğin de bir nevi ‘’Ben doğdum, artık beni de unutmayın!’’ çığırışları.

Bu güzel bebek mevlüt şekerlerine ulaşmak, incelemek artık çok kolay. Sizde www.hayallerdukkani.com.tr/ sitesine girerek en güzel, en tatlı tasarımları seçebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.