Ayrılık Sonrası İyileşme Süreci

Ayrılık Sonrası İyileşme Süreci

Her ilişki mutlu sonu hak eder. Bazı ilişkilerde karşılaşılan kaçınılmaz son her iki taraf için de oldukça yıpratıcı olabilmektedir. Uzun süreli ilişkilerde yeni hayata alışmak oldukça zor gibi görünse de aslında birkaç değişiklik ile bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelinebilir. Ayrılıklar yaşandığı ilişkilerde her iki taraf bir süre yalnız kalmaya ve kendini toparlamaya ihtiyaç duymaktadır. Kadın ve erkekte ayrılık sürecinin farklı geçtiği düşünülürse biten ilişkilerde her zaman kadın erkekten biraz daha fazla üzülebilmektedir. Bu durum genellikle kadının yeniden kendini bulması ile olumlu sonuçlanabilmektedir.

 

Ayrılığı Kabullenin

 

Hayatınızdaki bir çok şey gibi ayrılığı da kabullenmek zaman alabilir. Fakat bu süre içerisinde biraz sakin düşünmeye ve durum karşısında olumlu şeyler yapmaya özen göstermek gerekir. Ayrılığı kabullenmeye başladıkça geçmişi biraz daha az hatırlamaya başlayacaksınız. Beraber geçirdiğiniz zamanlarda yaptığınız her türlü aktiviteden uzak kalmaya özen göstererek ayrılığı daha çabuk kabullenebilirsiniz. Örneğin beraber sinemaya gitmekten keyif alıyorsanız bir süre sinemaya gitmekten uzak durmak size geçmişi hatırlatmayacaktır.

 

Ayrılığı kabullenmeye başladığınızda hayatınızdaki bir çok şeyin değiştiğini ve yeni şeyler öğrenmeye başladığınızı görebilirsiniz.

 

Duygusal Ortamlardan Uzak Durun

 

İlişkinizi hatırlatacak her türlü duygusal ortamlardan ve duygusal şeylerden uzak durmaya dikkat edin. Duygusallık size yüreğinizde olan sıkıntıları hatırlatacaktır ve yalnız kalmak isteyebilirsiniz. Ağlamaktan çekinmeyin. Ne kadar ağlarsanız unutmanız o kadar kolay olacaktır. Ayrılık ile başa çıkmanın en iyi yollarından biri olan ağlama isteğini bastırmaktan vazgeçin. Daha olumlu sonuçlar alabilmek için ağlamak istediğiniz her dakika ağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra duygusal ortamlardan ve size ilişkinizi anımsatacak her şeyden bir süre uzak kalmanız çabuk toparlanmanızı sağlayacaktır.

 

Kendiniz Değersiz Hissetmeyin

 

İlişkilerin bitmesi ile her iki taraf kendini bir süre değersiz hisseder. Söylenen sözler ve yapılan davranışlar aklınıza geldikçe kendinizi hayatta değer görmeye layık olmayan biri gibi görürsünüz. Bunun yerine kendinizi değerli hissettirecek işler peşine düşebilirsiniz. Örneğin kendinize bir hediye alabilir ya da alışverişe çıkabilirsiniz. Ayna ile barışık olmaya özen göstermenizde fayda var. İlişkilerin bitiminde daha çok üzülmemek için her zaman kendiniz değerli hissetmelisiniz.

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.