Arı Sütü Faydaları

Arı Sütü Faydaları

Arı Sütü Faydaları

Arı sütü geçmişten günümüze kadar kendisini getirebilmiş en faydalı besin kaynaklarından bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Arı sütü uzun yıllar boyunca uzmanlar ve bilim adamları tarafından inceleye alınan ve 100’den fazla faydası ortaya çıkarılan besin kaynaklarından bir tanesidir.

Arı sütünün içerisinde bulunan ve ortaya çıkarılan besin kaynaklarından bazıları ise karbonhidratlar, proteinler ve amino asitlerdir. Bunun yanında doğal hormonlar ve vitaminlerde arı sütünün bilinen besin kaynakları arasında yer almaktadır.  Tüm bunların yanında arı sütünün içerisinde keşfedilemeyen bazı besin kaynakları da bulunmaktadır.

?

Arı sütü kısaca arıların salgı bezlerinden salgılanan ve ortaya çıkan bir maddedir. Bal ürünleri arasında en geç keşfedilen besin maddelerinden bir tanesidir.  Bunun yanında bir jöle kıvamında krem renginde ve biraz ekşi bir tada sahiptir.

Kraliçe arı denilen ve kovanın en büyük otoriter arısı olan bu arı hayatı boyunca bu sütle beslenmektedir.  Bu yüzden normal arılar birkaç ay yaşarken kraliçe arı 6 yıl boyunca yaşamını sürdürmektedir. Arı sütünün faydalarının en belirgin özelliği budur.

Arı Sütü Nerede Üretilmektedir.

Arı sütü dünyanın her yerinde az da olsa üretilmektedir. Ancak fazlaca üretildiği ülkeleri saymak gerekirse Çin, Japonya, Kore, Tayvan ve Yeni Zelanda’yı sayabiliriz.

Arı Sütü Kullanımı

Arı sütleri taze olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında dondurularak taze olarak satıldığı da bilinmektedir. Her çeşit insana her yaş grubundan insan için kullanılabilmektedir.

Arı Sütünün Muhafazası

Arı sütleri güneş ışıklarında veya normal ışıklarda bozulabilmektedir.  Arı sütünün en güzel şekilde korunmasının yolu buzdolabında saklanmasıdır.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur
  • Romatizma ağrılarına karşı korur ve damar sertliğini önler
  • Anti bakteriyel özelliklere sahiptir.
  • Hücrelerin kendiliğinden yenilenmesini hızlandırır
  • Çocuklar için iştah açıcı özelliklere sahiptir.

 

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.