Anne Baba Olmak mı Arkadaş Olmak mı?

Anne Baba Olmak mı Arkadaş Olmak mı?

Günümüzde bir çok aile çocukları ile arkadaş gibi olmakla övünür oldu. Peki bu durumun ne gibi sakıncaları var bunlara değineceğiz. Çocukla arkadaş gibi olurken , ona arkadaş gibi davranırken, çocuğumuza iyilik mi kötülük mü etmiş oluyoruz? Çocuk gelişim uzmanları bugünlerde bu sorulara cevap arıyorlar ve vermiş oldukları cevapları sizlerle paylaşacağız.

Uzmanların üzerinde durdukları ortak nokta çocukların yetişkinliklerinde onlarla arkadaş gibi olabilir. Paylaşmak istediklerini rahat bir şekilde paylaşabilir fakat çocuk çağındayken çocuklarla arkadaş olmak yerine anne baba yani ebeveyn olmayı öneriyorlar. Anne babalar çocuklarıyla arkadaş gibi oldukları zaman çocuklarda bir otorite boşluğu oluyor ve aileler çocuklara söz geçiremez hale geliyor. Çocuk ailesini arkadaş gibi görmeye başlıyor ve kendi seviyesinde gördüğü anne babanın kurallarına uyup sözlerini dinlemek yerine kendi kurallarını koyuyor ve kendi istediği gibi hareket etmeye başlıyor. Günümüzde bir çok aile çocuklarına söz geçirememekten şikayet etmekte fakat onlarla arkadaş gibiyim diyerek övünmektedirler. Çocukla arkadaş olmak bir övünç meselesi değildir. Çocuğumuzun bir çok arkadaşı olacaktır fakat bir tane anne babası vardır. Çocuk aileden yol gösterici ebeveyn olma halini beklerken biz ona arkadaş olarak onun bu beklentilerini karşılayamaz hale geliriz. Çocuğumuzla arkadaş olarak anne baba olmaktan vazgeçilmemelidir.

Çocuğa karşı otoriter olmak demek şiddet,kızmak, bağırmak , isteklerini karşılamama demek değildir. Bunlar otoriterlik değil dikdatörlük olarak tanımlanmaktadır. Çocuğumuzu sevgi saygı dairesi içerisinde davranmalı ve bir şey yapmasını ya da yapmamasını istediğimizde ona sevgimizi göstererek inciltmeden yol gösterici olmalıyız.

İngiliz The Times gazetesi de geçtiğimiz ay çocuğuyla arkadaş olan anne babaları konu edindi. Değerlendirmeler sonunda varılan sonuç ; Ailenin çocuğun üzerinde otoritesi olması gerektiği ve çocuğuyla arkadaş olmaktan kaçınılması gerektiğidir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.