2013 Kazak Modası

2013 Kazak Modası

Havalar iyice soğudu. Bu hafta biraz güneşli olsa da önümüzdeki hafta kar geri geliyor. Soğuk havalarda yardımımıza kazaklar koşuyor. Bu kış kazaklar oldukça sıcak tutacak. Hem renkleriyle hemde kalın ve örgü modelleriyle kazaklar hem dışınızı hem içinizi ısıtacak. Geçtiğimiz yıla nazaran koyu ve mat renklerin yerini neon renkler aldı.  2013 kazak Modası sadece renkleri değil üzerlerindeki çeşitli desen ve puantiyelerle göze çarpıyor.

2013 Kazak Modası tercih edilen bir başka kazak türü ise angora kazaklar. Angora kazaklara bu yıl vitrinlerde rastlamanız mümkün.Peki angora kazakların diğer kazaklardan farkı ne?Angora kazak nedir? Neden angora kazak diyoruz bu konuda biraz bilgi verelim. Angora
Elde edilen yüne “Ankara tavşanı yünü” veya kısaca “Angora yünü” adı verilir. Bu üründen yapılmış giysiler kesinlikle vücutta alerjik reaksiyon oluşturmaz ve kılların iç kısmı medullalı olduğu için bu giysiler vücudun hava almasını engellemez. Bu özelliği nedeniyle Angora, koyun yününden 7 – 8 kat daha fazla ısı vermesine karşın, vücutta terlemeye sebep olmaz. Angora giysiler özellikle çocuk giysisi olarak kullanılmaktadır. Çünkü çocuk giysileri ağır olmamalı, yüksek ısı vermeli, terletmemeli ve alerjik reaksiyon oluşturmamalıdır. Bütün bu özellikleri sadece Angora giysilerde bulmak mümkündür. Bunun dışında Angora giysileri (şapka, kumaş, kazak, battaniye, atkı, şal, eldiven, saç bantı, iç çamaşırı), yetişkin insanlar tarafından da her zaman tercih edilen pahalı giysilerdir. Angora yünü, kuvvetli elektromanyetik özelliğinden dolayı özellikle romatizmal hastalıklarda, siyatik ve eklem ağrıları şikayetlerinde, dolaşım bozukluğu olanlarda, böbrek rahatsızlıklarında fizik tedavisi amacıyla giyilen termal iç giysilerin yapımında kullanılır ve tedavideki başarı etkisi yüksek olan tek üründür. Ayrıca Angora, yüksek keçeleşme kabiliyeti nedeniyle fötr şapka, ayakkabı ve ayakkabı içinde kullanılan keçe yapımında da başarıyla kullanılmaktadır.

Oldukça hafif oluşu ve yüksek ısı tutma kapasitesi nedeniyle gerek saf olarak, gerekse diğer liflerle (özellikle ince koyun yünüyle) karşılaştırılarak iç ve dış giysilerin (kumaş, şapka, kazak, bataniye vs.) üretiminde kullanılır. Ayrıca, ses dalgalarını çok iyi geçirdiği için havacılık alanında aranan bir üründür.

Tavşan yünü lifleri, düzgün ve ipeksi bir yapıya sahiptir. Genellikle %10-20 oranında kuzu yünü ve/veya sentetik liflere karıştırılarak çeşitli giysilerin yapımında kullanılır. Boyanmamış saf Ankara yünü kuvvetli elektromanyetik etkisi dolayısıyla romatizma, artrit gibi hastalıklara karşı terapik giysilerin üretiminde de kullanılmaktadır.
80’li yılların modası olarak bilinen angora kazaklar yeniden moda.  Angora kazaklar yumuşak ve sık dokuma yapısıyla ondukça rahat ve kullanışlı. Tabi angora kazakların fiyatı diğer kazaklara göre işlendiği yün farklılığından dolayı biraz pahalı. Angora kazaklar bütçenizi aşıyorsa örgü kazaklara yönelebilirsiniz. Örgünün modası bu yılda geçmedi ve bir birinden güzel örgü kazak modelleri vitrinleri süslüyor. İşte 2013 Kazak Modasından bazı modeller.

 

2013 Kazak Modelleri(Angora kazak, Örgü Kazak)

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.